/*
*

Sposób naliczania depozytu za oddaną energię elektryczną

*
*/

1) Cena odkupu nadwyżek z instalacji fotowoltaicznych / OZE dla prosumentów przyłączonych po 31 marca 2022

Do 30 czerwca 2024 roku Według ustawodawcy obowiązywał okres dostosowawczy rozliczania energii wygenerowanej i odsprzedanej z OZE dla tej grupy.
Do tej daty obowiązywały średnie miesięczne ceny energii, opublikowane pod adresem:

https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej


Ten sposób rozliczania jak wspominałem, obowiązywał ustawowo do końca czerwca 2024 i póki co średnia cena licząc cały okres obowiązywania (do września 2024) to : 0,49zł/kWh netto.
Średnie dla poszczególnych lat (w zaokrągleniu) to :
2022 – 0,739 zł/kWh (średnia z 7 miesięcy obowiązywania)
2023 – 0,445 zł/kWh (średnia z 7 miesięcy obowiązywania)
2024 – 0,288 zł/kWh (średnia z 8 miesięcy obowiązywania)
Po upływie tzw. „okresu dostosowawczego” czyli od 1 lipca 2024 roku prosumenci funkcjonujący w systemie net billing. Co oznacza, instalacje podłączone i zgłoszone po 31 marca 2022 – funkcjonujące według potocznie nazywanych nowych zasad, mogą wybrać czy jak dotychczas chcą być rozliczani według średnich miesięcznych czy według stawek godzinowych dostepnych pod adresem:

https://raporty.pse.pl/?report=RCE-PLN&state=Funkcjonowanie%20RB,Raporty%20dobowe%20z%20funkcjonowania%20RB&date=2024-10-02&type=table

Okresy w tabeli są 15 minutowe jednak wartości ceny są takie same dla pełnej godziny, czyli występują po cztery dla każdego z kwadransów danej godziny.

Średnia cena godzinowa prawdopodobnie będzie atrakcyjniejsza ekonomicznie od średniej miesięcznej, dla instalacji fotowoltaicznych o orientacji wschód/zachód oraz tych wyposażonych w magazyny energii.

2) Firma, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne:

Podmioty gospodarcze wyposażone w mikro instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50kWp są objęte takim samym systemem odkupu nadprodukcji energii jak opisywałem powyżej.

Dla taryf innych niż z grupy „G” istnieje możliwość obrotu energią z nadwyżek również na towarowej giełdzie energii – TGE w modelu Rynku Dnia Następnego. Ceny w tym wypadku zależą nie tylko od prawa popytu i podaży, na cenę na TGE może wpływać również pośrednio rząd.

Ceny w modelu modelu Rynku Dnia Następnego (RDN) dostępne są na stronie:
https://www.tge.pl/energia-elektryczna-rdn

Do odsprzedaży w ten sposób potrzebny jest broker lub odpowiedni dostawca energii elektrycznej który oferuje odsprzedaż na tych warunkach, cena uzyskana z odkupu względem tej na stronie  będzie pomniejszona o jego prowizję.

3) Instalacje powyżej 50 kWp do 1000 kWp (1 MWp)

Instalacja z tego przedziału wielkości jest określana jako Mała Instalacja Odnawialnych Źródeł Energii (MIOZE). Instalacje takie mają obowiązek wpisania do rejestru i obowiązki sprawozdawcze.

Instalacje w tym przedziale mogą skorzystać z systemu aukcyjnego, zgodnie z ustawą o OZE, sprzedaż na zasadach rynkowych, np. model Rynku Dnia Następnego, skorzystanie z umów PPA.

4) Instalacje od 1 MWp wzwyż – duże instalacje.
Instalacje w tym przedziale mogą skorzystać z systemu aukcyjnego, zgodnie z ustawą o OZE, sprzedaż na zasadach rynkowych, np. skorzystanie z umów PPA.

System aukcyjny i planowane aukcje dostępne pod adresem :

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/12078,Aukcje-OZE-Prezes-URE-oglasza-harmonogram-przeprowadzenia-aukcji-na-sprzedaz-ene.html

Umowy PPA, omówię w innym wpisie, w ich przypadku ceny za sprzedaż energii z fotowoltaiki uzależnione są od negocjacji między stronami.