Problematyka odczytywania rachunków za energię elektryczną jest czymś, co spędza sen z powiek dla wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Budzi wątpliwości o to czy nie zostaliśmy oszukani przez zakład energetyczny. Poniżej widzimy przykładową drugą stronę rachunku z PGE:

Wartości poboru dla poszczególnych miesięcy są tożsame z wartościami z tabeli „Dane pomiarowe” powyżej. Jednocześnie stawki za energię elektryczną dla danego okresu w przedstawionym przykładzie różnią się ponieważ następowały zmiany cen energii elektrycznej na przełomie tego okresu.

Po drodze mamy pełno opłat różnej maści, aż dochodzimy do sekcji rozliczenia wartości energii wprowadzonej. Wartości wynagrodzenia za kilowatogodzinę (kWh) dla poszczególnych miesięcy były liczone według wskaźnika publikowanego na stronie PSE:
https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej
Na końcu rachunku mamy różnicę sekcji zużycia od sekcji wprowadzenia energii od sekcji wartości energii wprowadzonej przez instalację do sieci.

Wartość depozytu na dzień 2023-06-30 to 1525,98zł, jednak wartość rozliczona w bieżącym okresie to 449,18zł. Pozostały depozyt 1079,80zł został przeniesiony na kolejny okres rozliczeniowy.
Wartość energii pobranej to 1 688,96 zł brutto – po zsumowaniu tabeli ze zużyciem wynik jest tożsamy.
Pozostaje więc 1239,78zł oraz dodatkowo potocznie nazywany „przesył” czyli „Opłata sieciowa zmienna” oraz opłaty stałe. W sumie 1 114,71 zł brutto to przesył i opłaty stałe.
Razem do zapłaty pozostaje 1114,71zł + 1239,78zł = 2 354,49zł
W depozycie pozostaje do wykorzystania na następny okres 1079,80zł
Mnożąc ilość energii oddanej w danym miesiącu poprzez cenę odkupu ustalaną dla danego miesiąca przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne mamy ustaloną kwotę która jest w depozycie wykorzystywanym do pokrywania należności za energię pobraną lub wypłaty jego części – 20%.
Według informacji publikowanych przez rząd:
„Depozyt prosumencki umożliwia:
• pokrycie kosztów zakupu energii pobranej z sieci przez prosumenta – środki te
mogą być rozliczane przez 12 miesięcy od dnia przypisania ich jako depozyt do
konta,
o w pierwszej kolejności na rozliczenie przeznacza się środki o najstarszej
dacie przypisania do konta prosumenta.
• uzyskanie nadpłaty, jeżeli środki stanowiące depozyt w danym miesiącu
przewyższają koszty zakupu energii pobranej z sieci przez prosumenta i nie
zostaną wykorzystane przez najbliższe 12 miesięcy
o wysokość nadpłaty zwracanej przez sprzedawcę nie może przekroczyć 20 %
wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu
kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty,
o zwrot nadpłaty ma charakter gotówkowy”
Dla tych prosumentów którzy przejdą na system godzinowy (RCE) dodatkową zachętą ma być zwiększenie wysokości nadpłaty zwracanej przez sprzedawcę do 30%.