/*
*

Mój prąd, Czyste powietrze, Ulga termomodernizacyjna – dofinansowania i ulgi dla instalacji fotowoltaicznych

*
*/

Możliwości dotacji i ulg na instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych, to na chwilę obecną występują następujące programy:

❎Mój Prąd ❎

Jest to rządowy program obejmujący mikroistalacje fotowoltaiczne o mocy 2 kW do 10kW.

Program „Mój Prąd” jest skierowany do osób fizycznych chcących wytwarzać energię na własne potrzeby .

W ramach tego projektu można otrzymać nawet 5 tys. zł. Dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 50% wartości całej inwestycji.

Do 18 grudnia 2020 roku można składać wnioski w formie elektronicznej na stronie https://mojprad.gov.pl/

Do złożenia wniosku potrzebujemy:

1) Profil zaufany lub e-dowód.

2) Numeru umowy z dostawcą energii elektrycznej.

3) Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej – w wersji elektronicznej

4) Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie – w wersji elektronicznej

5) Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano. Dokument ten otrzymujemy najczęściej pocztą po wymianie licznika na dwukierunkowy lub dostosowaniu obecnego układu pomiarowo-rozliczeniowego. Należy go zeskanować.

6) Pełnomocnictwo – jeśli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie – nowy wzór obowiązuje od 22.05.2020 r.

Rząd zapowiada kontynuację programu w 2021 roku Rząd zapowiada kontynuację programu w 2021 roku

Program Czyste powietrze

W ramach tego programu możemy się starać o dofinansowanie zakupu i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej nawet do 90 % kosztów.

Program ten skierowany jest do  osób fizycznych będących  właścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Po więcej informacji o dotacjach na fotowoltaikę w ramach programu „Czyste Powietrze” należy sięgnąć pod adresem: https://www.czystepowietrze.gov.pl/

❎ Ulga termomodernizacyjna ❎

Tuż przed 2018 rokiem, weszły w życie zmiany dzięki którym od 1 stycznia 2019 roku odpisom od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych, będzie można poddawać szeroko pojęte działania termomodernizacyjne.

Podatnik posiadający lub będący współposiadaczem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, może odjąć od podstawy obliczenia podatku koszty poniesione w roku podatkowym na:

  • urządzenia i usługi,
  • materiały budowlane, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku.

Jeśli przedsięwzięcie zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zainicjowano wydatki.

Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, będących własnością bądź współwłasnością podatnika.

Odliczeń dokonuje się na podstawie faktur, w kwocie brutto chyba, że podatek VAT został już odliczony.

Wydatki zrealizowane ze środków NFOŚiGW lub WFOŚiGW a także zaliczone już do kosztów uzyskania przychodów nie będą podlegać odliczeniu.

Jeśli koszty poniesione w danym roku na rzecz modernizacji są wyższe niż nasz dochód, możemy rozliczenie rozłożyć maksymalnie na 6 lat. Począwszy od roku w którym rozpoczęto przedsięwzięcia.

Założenie budzące wątpliwości interpretacyjne ulgi, to:
„Art.1 pkt 4 
8. Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.”

Całość dostępna https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

WYKAZ RODZAJÓW MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, URZĄDZEŃ I USŁUG ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ PRZEDSIĘWZIĘĆ TERMOMODERNIZACYJNYCH dostępny pod adresem: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2489/D2018000248901.pdf

W skład tego wykazu wchodzą również  instalacje fotowoltaiczne oraz usługa montażu.

03.01.2019
Adam Rółkowski

Edytowano
03.11.2023
Adam Rółkowski